Bílé zlato

Bílé zlato

Zde najdete vše, co jste kdy chtěli o svatebních kroužcích z bílého zlata vědět. A pokud by to náhodou nestačilo, obraťte se na nás. Bude nám potěšením!

 

Dnešní klenotníci mají mají při zhotovování svatebních prstýnků na výběr z mnoha různých materiálů. A zatímco kovy jako platina nebo palladium získávají na popularitě, bílé zlato stále zůstává fantastickou volbou.

snubní prsteny bílé zlato levně

Co je bílé zlato? A čím se liší od zlata žlutého?

Zlato obecně je dlouhodobě nejoblíbenějším materiálem pro snubní i zásnubní prstýnky. Jakýkoliv druh zvolíte, neuděláte chybu, protože skvěle vypadají všechny.

Pokud se vám líbí platina, ale hodláte investovat o něco méně, je bílé zlato perfektní volbou přesně pro vás. Proto se vlastně původně rozšířilo – po první světové válce se začalo využívat jako  alternativa k platině. A porovnáme-li jej s klasickým žlutým zlatem, zjistíme, že bílé zlato je pevnější a odolnější, což jej činí méně náchylným k poškrábání a poškození.

Hlavním rozdílem je, že bílé zlato je vlastně žluté zlato s příměsí bílého kovu, nejčastěji niklu, paladia, stříbra, zinku, nebo manganu. Obvykle to bývá nikl, který dodává výsledné slitině tuhost a činí ji odolnu. Nicméně i tak, stejně jako je tomu u ostatních cenných kovů, je potřeba se o klenoty z bílého zlata starat a pečovat o ně. Občasné přeleštění a vyčištění bude takřka nutností a jednou za pár let je vhodné nechat šperky vyčistit u klenotníka. Nemusíte se ale obávat nákladů, tato služba nebývá drahá a klenotníci ji často poskytují zdarma.

Stejně jako v případě zlata žlutého, i kvalita bílého zlata se udává v karátech.

Bílé zlato má velmi aristokratický, chladivě sofistikovaný výraz. Budete-li si zkoušet  a porovnávat prstýnky z různých druhů zlata, zjistíte, že bílé zlato vypadá skvěle na každé pokožce, ale nejlépe vynikne na světlé a narůžovělé pleti. Pokud hledáte prstýnek, který nejlépe vynikne na olivové a tmavší pokožce, vyzkoušejte žluté, nebo růžové zlato.

 

Klikněte zde, pokud chcete přejít k nejobsáhlejšímu výběru snubních prstýnků

Může bílé zlato způsobovat alergické reakce?

Bílé zlato, obsahující příměsy niklu, může u lidí s citlivou pokožkou způsobit alergickou reakci na nikl. Pokud jste na nikl alergičtí, ale chcete nosit klenoty z bílého zlata, informujte se u vašeho klenotníka a vyberte si takovou slitinu bílého zlata, která nikl neobsahuje.

Je libo trochu historie?

Ve starověké Persii byly zlaté svatební prsteny považovány za symbol věrnosti. Takže se nic nezměnilo :).

Masového rozšíření se ale dočkaly až v 19. století, po propuknutí zlaté horečky v Severní Americe.

prsten bílé zlato

A jaké jsou druhy prstýnků z bílého zlata, co je na trhu k dostání?

Podívejme se na zlaté prstýnky obecně. Nejčastěji se na trhu setkáte s těmito typy:

 • snubní prsteny z 18k zlata. Nejčastěji používané k výrobě luxusních šperků. Je to nejvyšší kvalita zlata, jaká se ještě používá pro zásnubní a snubní prsteny, kvalitnější zlato by už bylo příliš měkké a náchylné k poškození. Prstýnky z 22k nebo 24k zlata by už byly příliš citlivé na to, aby bez ůjmy přežily denodenní nošení, ale 18k prstýnky to zvládnou bez nejmenších potíží.
 • snubní prsteny z 14k zlata. Suverénně nejpopulárnější typ zlata pro pánské snubní prsteny a dámské zásnubní prstýnky a to bez přestávky už posledních několik desetiletí. Neuděláte s nimi chybu.
 • snubní prsteny z růžového zlata. Ještě nedávno byly raritou, ale jejich obliba vzrůstá každým rokem. Může za to nejspíše rostoucí obliba “vintage” vzhledu obecně. Růžové zlato v sobě má cosi velmi přitažlivého a jeho vzhled je výjimečný, nespletete si jej s žádným jiným materiálem.
 • pánské snubní prsteny ze zlata. Ačkoliv poslední dobou stoupá obliba prstenů z chirurgické oceli, titanu, wolframu a podobně, bílé zlato zůstává dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších materiálů pro pánské snunbí prsteny.

Klikněte zde, pokud chcete přejít k nejobsáhlejšímu výběru snubních prstýnků

Zajímá Vás, jak je to vlastně s těmi karáty?

Na snubní i zásnubní prsteny se nejčastěji používá 18k nebo 14k zlato, můžeme se setkat i s 10k. A co to vlastně značí?

 • 18k = osmnáctikarátové zlato. Podle váhy čisté zlato ze 75%.
 • 14k – podle váhy čisté zlato z 58,3%.
 • 10k – podle váhy čisté zlato ze 41,6%.

Bílé zlato té nejvyšší kvality je 18k a je vyrobené ze slitiny 75% zlata a 25% paladia.

prsten z bílého zlata

A jaké jsou výhody a nevýhody svatebních prstenů z bílého zlata?

Největší výhodou je vzhled. Prstýnky vypadají prostě skvěle. A také to, že jsou mimořádně odolné. Bílé zlato je houževnaté a mnohdy je odolnější, než žluté zlato srovnatelné kvality (karátů).  Někdy bývá také levnější, než zlato žluté.

Za nevýhodu musíme označit skutečnost, že prstýnky z bílého zlata bývají rhodiované. Tato úprava se používá, aby si šperky zachovaly lesk a živé barvy. Bohužel ale zejména u denně nošených prstenů dojde časem k ošoupání rhodiové vrstvy a prsten začne žloutnout. Proto je obvykle potřeba donést po jisté době prsteny z bílého zlata ke klenotníkovi, aby rhodiovou vrstvu obnovil. Obvykle to u denně nošených prstenů bývá v rozmezí jednoho až tří let. Za nevýhodu pro ty, kdo jsou alergičtí na nikl, musíme považovat také to, že některé slitiny bílého zlata nikl obsahují a je proto před nákupem vhodné se informovat, zda je konkrétní šperk vyrobený ze slitiny s niklem.

prstýnek z bílého zlata

A ještě několik tipů k nákupu

Mimo obvyklých tipů, jako nakupovat u prověřených obchodníků, kteří si stojí za svou prací a dávají slušnou záruku bez vychytralých triků:

 • Desetikarátové zlato skutečně je skvělou volbou pro dostupné snubní prsteny, ale obecně je na místě obezřetnost vždy, když nakupujete šperky ze zlata o nižší kvalitě, než je 14 karátů. Je to proto, že někteří výrobci nevěnují šperkům z levnějších slitin zlata takovou péči. Nakupujte u takových obchodníků a klenotníků, kteří odvádějí kvalitní práci a stojí si za ní bez ohledu na to, jaká cenovka na šperku bude.
 • U těch zlatých prstýnků, ve kterých je zasazený diamant nebo jiný drahokam, by obruba (část prstenu, která zabezpečuje kámen zasazený do šperku, aby nevypadl) neměla být vyrobena ze zlata. Ideální je obruba z platiny, protože ta je zdaleka nejsilnější a vydrží celé věky. Zlato je na výrobu obruby příliš měkké.
 • Jste-li alergičtí na nikl, ale přesto chcete svatební prstýnek z bílého zlata, poohlédněte se po takové slitině, která nikl neobsahuje. Anebo se zkuste poohlédnout po alternativě bílého zlata, jakou by mohla být platina, nebo palladium.
 • Snubním prstýnkům zlatem pouze pokoveným se raději vyhněte, ikdyž jejich cena bývá lákavá a na první pohled vypadají dobře. Obvykle bývají vyrobené z mědi nebo mosazi, zlato tvoří pouze tenkou vrchní vrstvu a více než často se rozpadnou po několika měsících nošení. Mimo to se zlato brzy ošoupe. Ostatně není divu, neboť zlatá vrstva (pozlacení) bývá pouze pár molekul silná.

Nejobsáhlejší výběr snubních prstenů najdete zde

A pro inspiraci pár nádherných dámských snubních prstenů z bílého zlata