Chirurgická ocel

Chirurgická ocel

Uvažujete o svatebních prstýncích z chirurgické oceli? Dobrý nápad! Zde se dozvíte vše co potřebujete – anebo pouze chcete vědět.

 

Ocelové svatební prstýnky se za několik let dostaly z pozice novinky na trhu na pozici etablovaného (a úspěšného) hráče. Zjistěte, co od nich můžete očekávat, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, v jakých nejčastějších verzích a stylech se vyrábějí, plus několik tipů k jejich výběru a nákupu.

snubní prsten z chirurgické oceliPokud chcete rovnou přejít k samotným prstýnkům a vybrat si ty pravé, klikněte zde

 

Jaké má prstýnek z chirurgické oceli vlastnosti?

A co je to vlastně ta chirurgická ocel?

Chirurgická ocel je kovová slitina železa, uhlíku a chromu. Právě chrom je tím prvkem, který změní vlastnosti běžné oceli tak, že se z ní stane světlý, reflexní a vysoce odolný kov. Někdy se do slitiny přidávají další kovy, jako je mangan a nikl.

A co je na tomto materiálu tak úžasného? Mimo to, že je velmi, ale opravdu velmi pevný, je zároveň mimořádně lehký, takže prstýnek na prstě nebudete ani cítit. Pokud na něj ovšem nepřidáte nějaký kamínek, který váhu zvýší.

Chirurgická ocel je také poměrně špatným vodičem elektřiny a tepla. Takže pokud vám na těchto vlastnostech záleží, je nerezová ocel dobrou volbou i z tohoto hlediska. Například zlato nebo stříbro mají tepelnou vodivost mnohonásobně vyšší.

Jak je známo, chirurgická ocel je vysoce odolná vůči poškrábání, korozi a opotřebení. Bohužel, poškrábání je něco, před čím nás ani zvýšená odolnost nemůže ochránit zcela, ale snubní prsten z chirurgické oceli může vypadat fantasticky i po letech nošení a velmi drsného zacházení.

 

A co výhody a nevýhody?

Začněme výhodami

Jak jsme již zmínili výše, prstýnky z chirurgické oceli jsou odolné proti poškrábání, korozi a opotřebení. A mimo to jsou také cenově dostupné, neutratíte za ně celé jmění.  Jinými slovy, zatímco mají vzhled platiny, cenovkou se blíží spíše prstenům z wolframu, nebo titanu. Pokud tedy hledáte levné svatební prsteny, nebo chcete prstýnek za dobrou cenu pro muže, snubní prsteny z chirurgické oceli představují variantu “výhodná cena bez ústupků v kvalitě”.

Pokud máte na zřeteli životní prostředí a ekologickou stopu, prstýnky z chirurgické oceli jsou tou pravou ekologickou volbou. Výroba chirurgické oceli za sebou totiž nechává podstatně méně odpadu a stojí méně energie, než naprostá většina ostatních kovů. A mimo to – chirurgická ocel je 100% recyklovatelná.

Přestože jsou tyto prstýnky opravdu hodně odolné a silné, lze je případech nouze přeštípnout.

Šperky z chirurgické oceli nevyžadují povrchovou úpravu rhodiováním.

Pokud vás zajímají možné potíže s alergiemi tak vězte, že naprostá většina šperků z chirurgické oceli je hypoalergenních. Výjimkou jsou takové slitiny, které obsahují podíl niklu. Pokud jste na nikl alergičtí, ověřte si předem u prodejce, zda šperk tento kov obsahuje.

chirurgická ocel snubní prsteny

A nevýhody?

Můžete narazit na to, že v kamenných obchodech si nebudete moci vybrat a budou mít  velmi omezenou nabídku. Je to proto, že naprostá většina těchto prstýnků se prodává online a kamenné prodejny si proto neudržují velkou zásobu.

Přestože někteří obchodníci nabízejí celoživotní záruku, je většinou problematické prstýnky z chirurgické oceli dodatečně upravit, například poupravit velikost. V některých pramenech se můžete dočíst, že je to nemožné. To není úplně pravda, ale většina obchodníků tuto možnost prostě nenabízí.

Jestli existuje něco, co klenoty z chirurgické oceli opravdu nemají rády, tak je to chlór. Může je poškodit a proto doporučujeme sundat prstýnek předtím, než se půjdete vykoupat do vašeho oblíbeného veřejného bazénu.

Po letech nošení může prstýnek ztratit svůj původní lesk. Ale dá se to snadno napravit – stačí jej odnést ke klenotníkovi a ten je vyleští do jejich původního nablýskaného stavu.

 

 

V jakých stylech a verzích se obvykle dodávají?

Ačkoliv stále můžeme snubní prsteny z chirurgické  oceli považovat za relativní nováčky na trhu, prodávají se v mnoha variantách. Zejména pokud hledáte prsten pánský, budete opravdu mít z čeho vybírat. Dělají se moderní prstýnky s ostrými hranami i tradiční oblé, pro komfortní nošení. Můžete je mít osazené drahokamy, například diamanty, ale i se zirkony. Časté bývají laserem vygravírované detaily na vnější nebo vnitřní straně prstýnků.

Můžete si také vybrat z různých povrchových úprav – včetně zrcadlového lesku nebo kartáčování.

prsten z chirurgické oceli

A několik tipů k jejich výběru a nákupu

Jak jsme již zmiňovali výše, obvykle bývá minimálně problematické snubní prsteny chirurgická ocel dodatečně upravit. Věnujte proto pozornost výběru správné velikosti. Chcete-li si být co nejvíce jistí, změřte si obvod prstu nejméně dvakrát, ideálně v rozmezí pár týdnů a vyberte rozdílné části dne, ideálně ráno a večer.

Důkladně si přečtěte popis prstýnku a věnujte pozornost jakýmkoli galvanizovaným prvkům. Bohužel se často poměrně rychle ošoupou, někdy i v řádu měsíců.

Protože naprostá většina prstenů z chirurgické oceli se pořizuje online, nakupujte pro jistotu pouze u takových prodejců, kteří vám nabídnou dostatečně dlouhou záruku na vrácení zboží. Nikdy nevíte.

Největší výběr snubních prstenů z chirurgické oceli najdete zde

 

Zde se můžete podívat na několik nádherných exemplářů těchto prstenů ve verzích pro muže