Snubní prsteny platina

Snubní prsteny platina

Znáte někoho, komu by se platinové prstýnky nelíbily? My  také ne, protože vypadají prostě fantasticky.

 

Chcete-li přejít rovnou k nabídce prstenů, klikněte zde – snubní prsteny platina

platinový snubní prstýnek

Co může být krásnějšího? Platinové prsteny se opravdu líbí snad každému a svým zářivě oslnivým, světle stříbrným vzhledem a vysokou odolností jsou proslulé. Poprvé se objevily na konci osmnáctého století, ale tehdy byly určeny pouze pro vysokou šlechtu.

Chcete-li opravdu dechberoucí prstýnek, mistrovské dílo s jemným zpracováním filigránských detailů, budete téměř jistě volit jeden z měkkých kovů, jako jsou platina, zlato, stříbro a do jisté míry i paladium. Moderní materiály, jako jsou titan nebo iridium, jsou sice tvrdé a velmi odolné, ale bohužel příliš tvrdé na to, aby se z nich daly vyrobit šperky s jemnými detaily. Proto se tyto moderní materiály používají nejčastěji na jednoduché, obvykle pánské prsteny.

Platina je spolu s osmnáctikarátovým zlatem bezesporu tou nejlepší volbou pro opravdu luxusní snubní prsteny.

Jsou platinové prsteny tou správnou volbou právě pro vás? Zde najdete vše, co byste mohli či měli vědět předtím, než učiníte finální rozhodnutí.

 

Co to vlastně je platina?

Drahý kov. Velmi vzácný, vemi těžký a velmi drahý kov. Platina má vysokou hustotu,což z ní činí jeden z nejtěžších kovů, používaných v klenotnictví. Je velmi houževnatá a tvárná, takže se často používá k výrobě pevných a zároveň velmi komplikovaných filigránských šperků.

Podobně jako ostatní vzácní kovy je i platina sama o sobě velmi měkká a proto musí být legována, tedy smíchána s jiným kovem, aby získala dostatečnou tvrdost a dalo se s ní pracovat. Obvykle se používá kobalt, iridium, nebo ruthenium.

snubní prsteny platina

Jaké jsou největší výhody svatebních prstenů z platiny?

V první řadě jsou krásné.

A mimořádně odolné a silné. Věděli jste, že platina se často používá v hodinařině, na výrobu součástek mechanických strojků luxusních hodinek?Je totiž tak odolná, že její opotřebení v čase je minimální.

Platina nezpůsobuje prakticky žádné alergické reakce a je mimořádně odolná vůči ztrátě lesku.

Je to chemicky mimořádně odolný drahý kov a odolá dokonce i kyselině sírové.

Podobně jako v případě šperků zlatých jsou i ty platinové k dostání ve všech myslitelných variantách, tvarech a provedeních.

Chcete-li přejít k nabídce a vybrat si své snubní prstýnky z platiny, klikněte zde

Mají i nějaké nevýhody?

Mohou se poškrábat. Ale obvykle to lze bez potíží rychle rozleštit.

Platinové snubní prsteny jsou dražší. Tedy… obvykle bývají. Ale ne vždy…  S platinou se to totiž má tak. Platina je velmi vzácný kov, nachází se jej na Zemi podstatně méně, než zlata. A ceny platiny jsou velmi, ale velmi nestále a kolísají v obrovském rozpětí, od zhruba 800 amerických dolarů za unci až po více než dva tisíce dolarů za unci. Výsledkem toho je, že ceny platinových snubních prstýnků často kolísají.

Také dodatečné úpravy či opravy obvykle bývají u platinových prstýnků dražší, než u těch zlatých. Proto věnujte dostatečnou pozornost výběru správné velikosti a vyzkoušejte si více prstýnků různých rozměrů, než si vyberete definitivně.

Platinové doly bohužel nejsou zrovna ukázkovým příkladem ekologického hospodaření, spíše naopak. Těžba platiny má velmi neblahý vliv na životní prostředí.

 

S jakými nejběžnějšími druhy platiny se u prstýnků setkáme a jak vybírat?

Platinové šperky bývají značeny podle podílu platiny ve slitině. Například PT950 značí, že ve výsledné slitině je 950 dílů platiny a 50 dílů jiného kovu, PT850 je 850 dílů platiny a 150 dílů jiného kovu a podobně.

Pro prstýnky je jednoznačně nejvhodnějším typem ta označená PT950. Jakákoliv slitina nižší kvality nevydrží tak dlouho a rychleji se ošoupe. Pro snubní prsteny se obvykle používají tyto typy platiny:

  • PT950/iridium. Značí to slitinu o 950 dílech platiny a 50 dílech iridia. Tato slitina bývá někdy označována jako 100%, protože iridium patří do skupiny platinových kovů. S touto slitinou se setkáte nejčastěji, ale není nejlepší. Protože iridium je měkký kov, prsten se může snadněji poškrábat a rovněž může časem ztratit onen vyhledávaný “platinový lesk”.
  • PT950/ruthenium. I ruthenium patří do skupiny platinových kovů a tedy i tato slitina bývá označována jako 100%. Tato slitina je považována za kvalitnější než ta s iridiem a prsteny z ní vyrobené jsou tvrdší a velmi odolné proti poškrábání. Dosahují vysokého lesku.
  • PT950/kobalt. Tento typ slitiny není 100%, ale bývá považován za nejkvalitnější. Je silný a velmi trvanlivý a dá se s ním velmi dobře pracovat. Tyto platinové prsteny vypadají nejlépe a mají právě ten vyhledávaný platinový look, nádherný světlý lesk.

svatební prsteny platina

Chcete-li přejít k nabídce a vybrat si své snubní prsteny platina, klikněte zde

.