Růžové zlato

Růžové zlato

Uvažujete o snubních prstenech z růžového zlata? Skvělá volba! Jsou totiž opravdu nádherné.

 

Prstýnky z růžového zlata byly ještě donedávna poměrně vzácné, ale poslední roky zažívají nárůst poluparity. Může za to pravděpodobně vzrůstající obliba vintage stylu obecně.

snubní prstýnek z růžového zlata

Žádný jiný cenný kov se nemůže rovnat unikátní kráse růžového zlata. Jeho zabarvení mu zaručuje zcela exkluzivní postavení a prstýnky z něj vyrobené budou bezesporu výjimečné. Vyzařují klasický romanticky elegantní styl, díky kterému byly v minulosti velmi populární. Poslední dobou ale jejich obliba vzrůstá, byť pravděpodobně už nedosáhne vrcholu, jaký zažívaly ve Viktoriánské Anglii devatenáctého století.

Zde se dozvíte vše potřebné, pokud zvažujete koupi těchto nádherných šperků. Pokud chcete rovnou přejít k výběru prstenů, klikněte zde.

 

Co je to růžové zlato?

Je to slitina zlata a přidaného kovu, nejčastěji mědi, stříbra, nebo zinku. Podle toho, který kov se použije a v jakém poměru, se pak liší odstíny výsledné slitiny. Ty mohou být od jemně narůžovělé až po téměř červenou. Čím sytější růžová, tím více je ve slitině mědi a naopak, přičemž ve světlejších odstínech růžového zlata bývá často obsaženo stříbro, nebo zinek.

 

A jak je to s jeho kvalitou, z čeho budeme na trhu vybírat?

Stejně jako v případě žlutého zlata se i čistota zlata růžového udává v karátech. Pouze pro připomenutí uvádíme, že nejvyšší kvalita zlata, tedy ryzí zlato, je 24 kt.  Nejvyšší kvalita růžového zlata je známa jako korunní zlato, má 22 karátů a je to slitina zlata a mědi. Bohužel ale je tato nejvyšší kvalita pro výrobu snubních prstýnků nevhodná, protože je příliš měkká a prstýnek by se snadno poškodil. Používá se tedy růžové zlato o kvalitě 18 kt, 14 kt, 10 kt a 9 kt. Pojďme si je krátce představit.

  • 18 kt růžové zlato. 18 karátů je nejvyšší kvalita růžového zlata, jaká se používá pro výrobu snubních prstýnků a bývá tedy nejdražší. Obsahuje 75% bílého zlata a zbytek tvoří příměsy mědi a někdy stříbra, či zinku. Poměr těchto příměsí se mění podle toho, jakého zabarvení růžového zlata chce zlatník dosáhnout. 18 kt růžové zlato se používá pro výrobu luxusních, dražších prstenů.
  • 14 kt růžové zlato. Čtrnáctikarátové růžové zlato je pro výrobu snubních prstenů nejpopulárnější nejen v Čechách, ale i celosvětově. Obsahuje 58,3% žlutého zlata, zbytek tvoří příměsy, jejichž vzájemný podíl určuje výsledný odstín šperku.
  • 10 kt růžové zlato. Bude většinou nejlevnějším růžovým zlatem, se kterým se setkáte. Žluté zlato je v něm obsaženo z 41.6%.
  • 9 kt růžové zlato. Je sice levnější, než 10 kt zlato, ale nesetkáte se s ním příliš často, neboť v Čechách není příliš populární. Obsahuje 37,5% žlutého zlata.

svatební prstýnek z růžového zlata

Co zjistíme, porovnáme-li snubní prsteny z růžového zlata s těmi ze zlata žlutého, či bílého?

Budete překvapeni? Nejspíše ne. Růžové zlato si v tomto porovnání vede totiž velmi dobře.

Cenovka, jakou uvidíte na svatebních prstýncích z růžového zlata, je obvykle víceméně stejná, jako na prstýncích ze žlutého zlata a růžové zlato je obvykle levnější než bílé, záleží ale na druhu použité slitiny.

Z hlediska výdrže a celkové odolnosti šperku proti poškrábání a známkám denodenního nošení se musíme vždy dívat na to, z jaké slitiny je ten který prsten vyroben. Obecně ale můžeme bílé zlato považovat za odolnější. Na druhou stranu ale nutno dodat, že onu odolnost a tvrdost způsobuje příměs niklu, což je kov, který může způsobovat alergické reakce a od jeho přidávání do zlatých slitin se někde již upouští.

Bílé zlato můžeme tedy obecně vzato považovat za nejodolnější proti poškrábání a růžové zlato je proti poškrábání o něco více odolné, nežli zlato žluté. Vemte prosím na vědomí, že bereme v potaz 14 kt a 18 kt slitiny. Pokud bychom se bavili o 9 kt slitinách zlata, ty mohou být dokonce méně odolné, než stříbro.

Samozřejmě, odolnost proti poškrábání není všechno. Ale zjednodušeně lze konstatovat, že u zlata platí čím více karátů, tím vyšší odolnost proti poškrábání.

Celkově vzato, růžové zlato je poměrně odolné, zejména pokud si vyberete 14 kt nebo 18 kt. My doporučujeme volit 18 kt růžové zlato, které podle těchto kritérií vychází nejlépe. Ovšem ani s 14 kt prstýnkem neuděláte chybu a navíc je to ekonomičtější volba. Rozhodnete-li se pro prstýnky 10 kt nebo 9 kt, budete pravděpodobně rovněž spokojeni, pokud jim dopřejete více péče a ohleduplnosti při každodenním nošení.

Velkým plusem prstenů z růžového zlata je, že si zachovávají barvu a odstín po celou dobu životnosti. Prstýnky z růžového zlata mohou být excelentní volbou.

 

Vyžadují svatební prstýnky z růžového zlata zvláštní ohledy a péči?

Ne větší, než klasické zlaté prstýnky.

V průběhu času se vašem prstýnku z růžového zlata objeví sem tam nějaký škrábanec, zejména pokud jej budete nosit denně. To je prostě realita. Ale výhodou žlutého a růžového zlata je, že škrábance a oděrky se dají relativně snadno opravit, takže jednou za čas váš prstýnek odnesete ke zlatníkovi a ten mu vrátí původní lesk.

Běžná údržba prstýnku z růžového zlata sestává z občasného šetrného umytí teplou vodou a mýdlem a vysušení měkkým hadříkem. Pokud nebudete nějakou dobu prsten nosit, ukládejte jej pokud možno samostatně, nebo alespoň v sáčku na klenoty.

Obzvláště ceněnou vlastností prstýnků z růžového zlata je, že neztrácejí svou přirozenou barvu. Naopak – časem získají velmi ceněnou a velmi žádanou patinu a onen zmiňovaný a vyhledávaný vintage look. Aby si váš prstýnek tuto patinu uchoval, nenechávejte jej profesionálně vyčistit a to ani ultrazvukem.

svatební prsten růžové zlato

A nakonec pár tipů k nákupu

Víme, že se opakujeme, ale přesto: nakupujte jen u ověřených obchodníků, kteří vám na šperk dají solidní záruku. Důvěra musí být zasloužená. Pokud vám někdo tvrdí, že prstýnek je z 18 kt zlata, protože má takovou nebo onakou barvu, je na místě obezřetnost. Podle barvy totiž kvalitu růžového zlata jednoznačně určit nelze a desetikarátový prsten může mít stejný odstín, jako osmnáctikarátový.

Růžovým zlatem pouze pokoveným prstýnkům se vyhněte. Na první pohled mohou vypadat hezky a cena je lákavá, ale ve skutečnosti je až příliš vysoká vzhledem k tomu, co za své peníze dostanete. Svrchní vrstva, pokovení, totiž obvykle nevydrží více než pár měsíců denodenního nošení a zlatá vrstva bývá pouze pár molekul silná. Věřte nám, nestojí to za to.

Podobně obezřetní buďte při nákupu starožitných prstenů z růžového zlata a nakupujte opět pouze u důvěryhodných prodejců a klenotníků. Některými nepoctivými prodejci jsou totiž někdy za starožitnosti vydávány nové prsteny. Pamatujte, že podle barvy růžového zlata nelze s jistotou jeho věk určit a existuje dokonce falešná patina, aplikovaná podvodníky na nové šperky.

 

Chcete-li nyní přejít k výběru samotných prstenů, klikněte na tento odkaz

snubní prsteny růžové zlato